شهید رضا کوه کمری
 
مقام معظم رهبري:سپاه پاسداران، ركن ركين و پايه‏ى محكم دفاع از انقلاب در كشور است.سپاه داراى شأن معنوى و انقلابى است؛ وليد و فرزند انقلاب است؛ تربيت‏شده‏ى دامان انقلاب است و به گردن انقلاب هم حق دارد.بسيج و سپاه پاسداران همچون دو بازوى جمهورى اسلامى باقى و نيرومند خواهند ماند.
سردار شوشتری 48 ساعت قبل از شهادتش از خدا طلب شهادت کرده...

مسئول مرکز فرماندهی و کنترل سپاه اظهار داشت: سردار شوشتری قبل از برگزاری کنگره شهدای خراسان از خدا طلب شهادت کرده بود و 48 ساعت مانده به برگزاری کنگره، آنچه که از خدا می‌خواست گرفت.
 


مسئول مرکز فرماندهی و کنترل سپاه اظهار داشت: سردار شوشتری قبل از برگزاری کنگره شهدای خراسان از خدا طلب شهادت کرده بود و 48 ساعت مانده به برگزاری کنگره، آنچه که از خدا می‌خواست گرفت.
سردار حمیدنیا مسئول مرکز فرماندهی و کنترل سپاه که سابقه آشنایی او با سردار شهید نورعلی شوشتری به سال 59 باز می‌گردد ، به تبیین خصوصیات و ویژگی‌های این سردار رشید سپاه اسلام پرداخت.
وی با اشاره به ورود شهید شوشتری به سپاه در سال 58، اظهار داشت: یک بار شهید شوشتری برایم تعریف کرد اوائل سال 58 در خواب دیدم که امام (ره) به روستای ما آمده و از من خواستند تا در خدمت سپاه پاسداران باشم و بنده هم گفتم چشم اما این امر یک هفته‌ به تعویق افتاد تا اینکه دوباره حضرت امام(ره) را در خواب دیدم که از من خواستند به سپاه بروم.
سردار حمیدنیا بر همین اساس گفت که معتقد است ورود سردار شوشتری به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دعوت حضرت امام خمینی (ره) بوده است.
مسئول مرکز فرماندهی و کنترل سپاه با ذکر برخی ویژگی‌های منحصر به فرد سردار شهید شوشتری، خاطرنشان کرد: از همان بدو تشکیل سپاه با توجه به توانایی‌هایی که در وجود او بود، فرماندهی عملیات سپاه نیشابور را بر عهده گرفت؛ در حالیکه مسئولیت بسیج نیروهای شهرستان نیز بر عهده ایشان بود.
سردار حمیدنیا که در آن زمان فرماندهی عملیات استان خراسان را بر عهده داشته است، می‌گوید: از همان روزها ویژگی بارزی ایشان که نظرم را به خود جلب کرد، ادب و متانت او در برخورد با فرماندهان بود که می‌توانم صادقانه بگویم که ایشان هیچ گاه ندیدم جلوتر از فرماندهان خود راه برود، در صحبت کردن نیز حق تقدم را برای آنها قائل بود و حریم را نگه داشته و عدم اطاعت از مافوق خود را حرام می‌دانست.
مسئول مرکز فرماندهی و کنترل سپاه، دلسوزی، کار آزمودگی، شجاعت و تدبیر را از دیگر ویژگی‌‌های بارز اخلاقی سردار شوشتری عنوان و خاطر نشان کرد: این سردار رشید اسلام هیچ‌گاه از دشمن نترسید و همیشه دشمن را حقیر می‌ شمرد.
حمیدنیا، که سردار شوشتری را فرماندهی مقتدر و با تدبیر توصیف کرد و برخورداری از بصیرت بالا در عرصه دشمن شناسی را از دیگر خصوصیات آن شهید می‌دانست، در ادامه به ذکر خاطره‌ای از همرزم شهید خود پرداخت و گفت: سال 60 در دفاع از تنگه چزابه در منطقه بستان، سردار شوشتری فرمانده گردان بود که در این منطقه به صورت پدافند عمل می‌‌کردند و با ایستادگی و مقاومت آنها، رژیم بعث حتی با به میدان آوردن چند یگان رزمی و آماده خود نیز نتوانستند خط دفاعی ایران را بشکند.
وی با تاکید بر اینکه سردار شوشتری در اکثر عملیات‌های دوران دفاع مقدس در منطقه جنگی حضور پیدا می‌کرد، افزود: بعد از فرماندهی لشکر 5 نصر، شهید شوشتری فرمانده قرارگاه نجف اشرف شد و بعد از پایان جنگ نیز مدتی فرماندهی قرارگاه ثامن ‌الائمه(علیه السلام) در شمال شرق کشور را بر عهده گرفت و از آنجا بنا بر تدبیر فرماندهی کل سپاه و فرماندهی نیروی زمینی، مسئولیت فرماندهی قرارگاه حمزه سیدالشهداء (علیه السلام) به وی سپرده شد.
سردار حمیدنیا اضافه کرد: ابتکار و خلاقیت‌هایی که سردار شوشتری از خود نشان داده بود باعث شد تا او از فرماندهی قرارگاه حمزه سیدالشهداء (علیه السلام) به جانشینی فرماندهی نیروی زمینی سپاه منصوب شود و پس از آن سردار شوشتری را برای تامین امنیت پایدار و کمک به مردم مستضعف منطقه سیستان و بلوچستان به عنوان فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق کشور معرفی کردند.
سردار شوشتری طرح‌های زیادی برای برقراری امنیت و حتی درخصوص بازاچه‌های مرزی داشت و همین عملکردش بود که موجب ترس ضد انقلاب شد؛ چرا که آنها می‌دانستند با حضور شهید شوشتری در منطقه، در کوتاه‌ترین مدت دیگر جایی برای آنها نخواهد بود ".
مسئول مرکز فرماندهی و کنترل سپاه اظهار داشت: هنگامی که نخستین طرح سردار شوشتری درست یک هفته قبل در بین سران عشایر و قبایل جنوب شرق کشور پخش شد، آنها به شدت از این طرح استقبال کردند و گفتند که حاضرند با همه توان در جهت برقراری امنیت منطقه به ایشان کمک کنند و در روز شهادت نیز قرار بود دومین جلسه با سران عشایر برگزار شود.
سردار حمیدنیا افزود: اقدامات سردار شوشتری دشمن را بیش از پیش تضعیف کرده بود و لذا آنها دیگر نتوانستند وجود ایشان را تحمل کنند و با یک عملیات تروریستی انتحاری این فرمانده مخلص و جمعی از فرماندهان سپاه و سران عشایر منطقه را به شهادت رساندند.
وی با مثبت ارزیابی کردن عملکرد سردار شوشتری در برقراری امنیت پایدار در جنوب شرق کشور، گفت: این شهید عزیز با طرح‌های خود سعی کرد تا اتحاد و همدلی میان مردم منطقه اعم از شیعه و سنی ایجاد شود؛ چرا که معتقد بود اگر بین مردم اتحاد و همدلی ایجاد شود، بیگانگان نمی‌‌توانند در میان آنها تفرقه ایجاد کنند.
در همایش هایی که سردار شوشتری برای ایجاد امنیت و اتحاد پایدار با حضور سران طوایف و عشایر برگزار می‌کردند، مردم منطقه وفاداری خود را به امام(ره)، نظام و رهبر معظم انقلاب نشان داده و حتی در همین نشست به خود او گفته بودند که ما سرباز ولایت هستیم ".
به گفته مسئول مرکز فرماندهی و کنترل سپاه، سردار شوشتری حتی برای بازارهای مرزی نیز طرح‌هایی داشت چراکه این امر را در جهت تامین زندگی مردم منطقه و ایجاد حس همدلی و وحدت در میان آنها موثر می‌دانست.
حمیدنیا با بیان اینکه سردار شوشتری با احتساب دوسال خدمت سربازی خود، در مجموع 33 سال به نظام جمهوری اسلامی خدمت کرد و همواره عاشق امام (ره) و مقام معظم رهبری بود، به نقش تاثیر گذار آن شهید در عملیات مرصاد و سرکوب منافقین اشاره کرد و افزود: سردار شوشتری بعد از این عملیات با حاج احمد آقا ارتباط داشت و از طریق ایشان به امام سلام رساند و از ولی فقیه زمان خود طلب شفاعت در عالم عقبی را کرد.
مسئول مرکز فرماندهی و کنترل سپاه با اشاره به کنگره شهدای خراسان که طی فعالیت‌های چند ساله خود به بررسی سوابق ایثارگری‌های شهدای استان می‌پردازد، خاطر نشان کرد: در یکی از این جلسات بود که سردار شوشتری گفت "چقدر خوب بود که ما هم شهید می‌شدیم تا در این کنگره نام ما هم کنار شهدا قرار می‌گرفت و جزء شهدای خراسان محسوب می‌شدیم. "
حمیدنیا افزود: این کنگره برگزار نشد و قرار بود سردار شوشتری و مسئولین سپاه خراسان خدمت مقام معظم رهبری برسند و گزارش برگزاری کنگره را خدمت ایشان ارائه دهند و از ایشان تدبیر بگیرند تا روز بعد این کنگره کار خود را شروع کند.
وی تصریح کرد: سردار شوشتری 48 ساعت مانده به برگزاری کنگره شهدای خراسان آن چه که از خدا می‌خواست گرفت و در واقع هر پاداشی جز شهادت برای او کم بود.
قدرت فکری او بر توان جسمی‌اش غلبه داشت " این جمله‌ای بود که مسئول مرکز فرماندهی و کنترل سپاه در مورد همرزم شهید خود بر زبان آورد و ادامه داد: سردار شوشتری متولد 1327 بود و از نظر جثه، فکر، تدبیر و اقتدار انسانی قوی با اخلاق و با معرفت بود. در راه خدمت به اسلام سر از پا نمی‌شناخت و آن را عبادت می‌دانست و هیچ‌گاه از اینکه در کجا خدمت کند ناراحت نبود و وقتی مسئولیت برقراری امنیت در جنوب شرق به ایشان محول شد با رضایت کامل آن را پذیرفت.
سردار حمیدنیا نوع برخورد دوست و همرزم خود با خانواده را این گونه توصیف می‌کند: خانواده ایشان در مشهد زندگی می‌کنند و علی رغم اینکه به دلیل مشغله بالا خیلی کم در خدمت خانواده بود، اما فرزندان صالح خوبی دارند. همه آنها ازدواج کردند و سردار شوشتری نیز بعد از فوت پدر و به یاد او نام اولین فرزند خود را فرج‌الله گذاشت.
خودش یک مرتبه تعریف کرد که وقتی از طرف سپاه به کرمانشاه منتقل شده بودم، معمولا به دلیل مشغله بالای کاری دیروقت به منزل می‌رفتم.
یک شب وقتی زنگ خانه را به صدا در آوردم همسرم در را باز کرد و من ناگهان دیدم نزدیک بود با چماقی بر سر من بکوبد چون تاریک بود و او مرا نشناخت.
وی این خاطره را مبین این موضوع می‌داند که فرماندهان با اخلاص سپاه تمام هم و غم و زندگی خود را در راه خدمت به نظام اسلامی صرف کردند و در این راه حتی از بهترین لحظات خود در کنار خانواده نیز محروم بودند.
مسئول مرکز فرماندهی و کنترل سپاه ادامه می‌دهد: سردار شوشتری از لحاظ مالی مشکلی نداشت اما هیچ چیز از نظام برای خود نمی‌خواست و به کم قانع بود. بسیار کم عصبانی می‌شد و صبر بالایی داشت با همه متواضع بود.
سردار حمیدنیا، جانشین شهید فرمانده نیروی زمینی سپاه را دارای روحیه‌ای بسیجی و علی‌رغم سن بالا، دارای روحیه‌ای جوان معرفی می‌کند و می‌گوید: در این سن که اکثر افراد بازنشسته شده و نهایتا به امر مشاورت می‌پردازند، اما این سردار نستوه و خستگی‌ناپذیر، مسئولیت تامین امنیت جنوب شرق کشور را برعهده گرفته و به منظور مقابله با دشمنان امنیت مردم، راهی سیستان و بلوچستان می‌شود.
مسئول مرکز فرماندهی و کنترل سپاه در خصوص روابط سردار شهید نورعلی شوشتری با مردم و عشایر منطقه محروم و مستضعف جنوب شرق کشور حرف‌های جالبی دارد: نوع برخورد ایشان با خانواده‌های بی سرپرست منطقه بسیار تاثیرگذار بود. شوشتری به این خانواده‌ها، خانواده‌‌های شهدا و حتی خانواده افراد ضدانقلاب که بعضا اعدام شده بودند سرکشی می‌کرد با آنها نشست و برخواست داشت و مشکلاتشان را بررسی می‌کرد.
جالب است که گاهی با حضور در منزل آنها و شنیدن مشکلاتشان گریه می‌کرد و این گریه برای سرداری مانند شوشتری بسیار عجیب بود

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : چهارشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸۸ | ٦:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : حامد | نظرات ()
تمامی حقوق مطالب برای شهید رضا کوه کمری محفوظ می باشد