دو صفت الهی که در پیامبر(ص) وجود دارد چیست؟

یکى از بهترین شیوه‏ هاى تربیت، معرفى الگوهاى موفق است.

الگو به کلیات و تئورى ‏ها، روح و حیات مى‏بخشد.

الگوى خوب، مردم را از رفتن به سراغ الگوهاى بد باز مى‏دارد.

الگوى خوب، دعوت و تبلیغ عملى است.

دلیل و فلسفه مجالس عزادارى امامان معصوم علیهم السلام به خصوص امام حسین علیه السلام آن است که پرچم الگوهاى ایمان و استقامت در تاریخ برفراز باشد.

خداوند، بارها به پیامبرش دستور داده، نمونه ‏هاى برجسته انسانیت را به مردم معرفى کند تا این الگوها به فراموشى سپرده نشود. در یک آیه مى‏فرماید: «واذکر فى الکتاب ابراهیم» یاد ابراهیم را زنده بدار و در آیه ‏اى دیگر مى‏فرماید: «واذکر فى الکتاب مریم»، یاد مریم را زنده بدار.

آرى، دیدن الگو، مطالب تصورى و ذهنى و شاید محال را به صورت عینى مجسم مى‏کند.

قرآن در باره الگو بودن پیامبر اسلام مى‏فرماید: «لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللَّهَ کَثیراً»

همانا براى شما در (سیره) رسول خدا، الگو و سرمشقى نیکوست، (البته) براى کسانى که به خدا و روز قیامت امید دارند و خدا را بسیار یاد مى‏کنند. (احزاب21)

گرچه این آیه در میان آیات جنگ احزاب است، اما الگو بودن پیامبر، اختصاص به مورد جنگ ندارد، بلکه آن حضرت در همه زمینه‏ ها بهترین الگو است.

*دلایل اسوه بودن پیامبر(ص) با استناد به آیه

1- آیه با کلمه «لقد» شروع مى‏شود که هم حرف لام به معناى قطعاً است و هم حرف «قد». یعنى قطعاً و حتماً پیامبر براى شما الگوست و در الگو بودن او شک نکنید.

2- کلمه «کان» به معناى ثبوت و دوام است. یعنى الگو بودن پیامبر در همه عصرها و براى همه نسل ‏هاست.

3- به جاى آن که بگوید: «رسول اللّه اسوه است»، مى‏فرماید: «فى رسول اللّه اسوة حسنة» «در رسول اللّه اسوه است» یعنى شما نمى‏توانید مانند رسول خدا باشید، ولى مى‏توانید در لابلاى رفتار و گفتار و اخلاق او، براى خود الگویى بیابید.

4- واژه «اسوة» در مورد تأسّى و پیروى از دیگران در کارهاى خوب به کار مى‏رود. این کلمه در قرآن، درباره دو پیامبر عظیم الشأن آمده است: یکى درباره حضرت ابراهیم علیه السلام و دیگرى درباره پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله. جالب آن که اسوه بودن حضرت ابراهیم در برائت از شرک و مشرکان است ولى الگو و اسوه بودن پیامبر خاتم در همه امور است:

در مهربانى با زیردستان، گشاده‏رویى با مردم، مشورت کردن، اخلاص، ساده زیستى، تشویق به کسب علم، عبادت، استقامت، در گفتار و عمل، مبارزه با ظلم و ستم، نظم و انضباط، نظافت و بوى خوش، مساوات، همسردارى، محبت به کودکان و ...

چنانکه نقش پیامبر در جنگ احزاب، الگوى فرماندهان است: هدایت لشکر، امید دادن، خندق کندن، مزاح کردن، شعار حماسى دادن، به دشمن نزدیک بودن و استقامت نمودن.

حضرت على علیه السلام فرمود: در هنگامه نبرد، خود را در پناه پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله قرار مى‏دادیم و آن حضرت از همه ما به دشمن نزدیک‏تر بود. «اتَّقَیْنَا بِرَسُولِ اللَّهِ ص فَلَمْ یَکُنْ أَحَدٌ مِنَّا أَقْرَبَ إِلَى الْعَدُوِّ مِنْه»

(نهج البلاغه، حکمت 260)

ادامه آیه مى‏فرماید: کسانى مى‏توانند پیامبر را الگوى خود قرار دهند که قلبشان‏ سرشار از ایمان و یاد خدا باشد. «لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ»

*عنایات خاص خدا به پیامبر(ص)

سیره نویسان بیشتر از لابلاى تاریخ و برخى از لابلاى روایات اهل بیت علیهم السلام سیره پیامبر اکرم را نوشته‏اند.

اما با نگاهى به قرآن مى‏فهمیم که چه عنایات ویژه‏اى به پیامبر اکرم شده و سیماى آن حضرت چیست؟.

در یتیمى خداوند به او مأوا داد: « أَ لَمْ یَجِدْکَ یَتیماً فَآوى‏»  (سوره ضحى، آیه 6)

تحیّر او را برطرف کرد: «وَ وَجَدَکَ ضَالاًّ فَهَدى‏» (سوره ضحى، آیه 7)

فقر او را برطرف نمود: « وَ وَجَدَکَ عائِلاً فَأَغْنى‏» (سوره ضحى، آیه 8)

فشار روحى را از او برداشت: «أَ لَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَکَ» (سوره انشراح، آیه 1)

فشارهاى کمرشکن اجتماعى را نیز از او برداشت: «وَ وَضَعْنا عَنْکَ وِزْرَکَ * الَّذی أَنْقَضَ ظَهْرَکَ»

(سوره انشراح، آیات 3-2)

اگر روزى مجبور به هجرت و ترک وطن شد، روزگارى با عزت مکه را فتح کرد و به وطن بازگشت.

اگر روزى هرچه گفت کسى گوش نکرد، در عوض روزى را دید که مردم دسته دسته وارد اسلام مى‏شد. «وَ رَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فی‏ دینِ اللَّهِ أَفْواجاً» (سوره نصر، آیه 2)

/ 2 نظر / 25 بازدید
?FoadjOOn ?

گاهــــي وقتــــا يــه نفـــر فقــط يــه نفــر باعـث ميــشه کــه حــس کنــي چيـــزي کــه تــو رو روي زميــن نگــه داشتـــه جــاذبه ي زميـــن نيست به ما هم سر بزن http://cafe70.ir

فرشاد

http://www.azarsalam.ir/news/9027 با عرض سلام و ادب لطفا کمک کنید تا نام شهدای 1320 را احیا کنیم . در صورت صلاحدید لینک را بازنشر فرمائید . http://www.azarsalam.ir/news/9027